wykresy giełdowe

Co inwestuje w papiery wartościowe. Podwaliny.

Wszyscy mówią o inwestowaniu jako dobrym źródle dochodu i zwiększaniu oszczędności, ale co robić, gdy nie wiesz od czego zacząć? Spróbujmy zrozumieć, zaczynając od podstaw, aby było jasne dla wszystkich.

Co to są papiery wartościowe

grafika giełdowa czerwony i zielony

Papiery wartościowe to dokumenty potwierdzające wiążący stosunek między osobą, która je wyemitowała, a osobą, która je posiada. (Wikipedia).

Wszelkie papiery wartościowe można kupić lub sprzedać jako zwykły towar, chociaż nie są one same w sobie. Rynek papierów wartościowych może zaimponować różnorodnymi narzędziami, których przeciętny inwestor nawet nie musi znać. Porozmawiamy o głównych rodzajach – akcjach, obligacjach, funduszach inwestycyjnych i funduszach inwestycyjnych typu ETF. W przyszłych postach postaram się szczegółowo omówić każdy z tych gatunków, a teraz tylko najważniejsze.

Promocje

Czy zastanawiałeś się kiedyś, kto jest właścicielem Google, Microsoft, Apple, Amazon? Wygląda na to, że nie ma jeszcze tak bogatych ludzi, którzy mogliby całkowicie posiadać Apple o wartości ~ 1 000 000 000 (bilionów) evergreenów.

Dzisiejsze firmy są bardzo duże i działają z budżetami znacznie większymi niż wiele krajów, a ich działalność wymaga coraz większych inwestycji. Właściciele tych spółek są ich akcjonariuszami, którzy „idealnie” są właścicielami spółki, wraz ze wszystkimi jej aktywami i całym dochodem. Takie akcje można łatwo kupić i sprzedać jak coś, a same można sprzedać kilka razy w ciągu jednego dnia (a nawet więcej).

Jak zarabiać, inwestując w akcje

Poprzez wypłatę dywidend: Oczywiście cały przychód spółki należy również do akcjonariuszy, a jego część raz na okres może być wypłacana w formie dywidend. Na przykład McDonald’s wypłaca wyższe dywidendy każdego roku przez 42 lata z rzędu niż rok wcześniej. Średnio spółka przekazuje akcjonariuszom 60% własnych dochodów.

Ze względu na wzrost wartości akcji: jeśli firma i sama firma rozwijają się, prawdopodobne jest, że wartość akcji wzrośnie, ponieważ sama firma rośnie. Nawet jeśli spółka nie wypłaci dywidendy, ale jej działalność stale się rozwija, inwestorzy będą w końcu mogli sami sprzedać akcje po wyższej cenie. Na przykład sprawdź, jak zmieniła się cena akcji Google, ze 146 USD w 2008 r. Do ponad 1200 USD w 2019 r.

Jak zmieniła się cena akcji Google

Oczywiście należy pamiętać, że zapasy mogą być zarówno droższe, jak i tańsze. W takim przypadku inwestorzy tracą potencjalne pieniądze. Wróćmy do przykładu Google’a, którego cena akcji w 2007 r. Osiągnęła 346 USD, aw 2008 r. 146 USD i wróciła w 2012 r.

Więzy

czym są rynki akcji i jak grać na tym rynku

A co robią duże firmy, gdy potrzebują pieniędzy na rozwój firmy? Zwykle duże firmy potrzebują dużych kwot, które mogą nie być nawet największymi bankami, ale nadal muszą zaciągać pożyczki.

Świat znał pierwsze obligacje od czasów, kiedy nazywano je wekslami. W prostym sensie obligacja jest pokwitowaniem, gdy pożyczkobiorca daje ci zobowiązanie i oświadcza, że  jest ci winien określoną kwotę pieniędzy i zobowiązuje się zapłacić ci odsetki za korzystanie z tych pieniędzy, a pewnego dnia zwróci pożyczoną kwotę. Wygląda jak depozyt?

Prawdopodobnie tutaj kończy się podobieństwo między obligacjami a depozytami. Po pierwsze, w przeciwieństwie do depozytów, nikt nie gwarantuje zwrotu pieniędzy, ponieważ pożyczkobiorca może zbankrutować lub spłacić dług znacznie dłużej niż oczekiwano. W rzeczywistości odpowiedzialność za wybór niezawodnych obligacji spoczywa na tobie i za to zazwyczaj otrzymujesz wyższe oprocentowanie niż depozyty. Po drugie, obligacja taka jak akcje może zostać sprzedana w dowolnym momencie, czasem nawet emitentowi.

Kto może emitować (emitować) obligacje? Prawie każdy, ale najczęściej są to firmy (obligacje korporacyjne), media, np .: samorząd miejski (obligacje komunalne), rząd, poszczególne ministerstwa (obligacje rządowe).

Jednostki funduszy inwestycyjnych i funduszy ETF

Inwestowanie, podobnie jak wiele zawodów, wymaga ciągłego doskonalenia i rozwoju. Wielu inwestorów zwykle nie ma wystarczającej ilości czasu lub wiedzy, aby inwestować profesjonalnie, więc powierzają swoje fundusze tym, którzy zrobią to za nich.

W tym celu opracowano fundusze wspólnego inwestowania, które pobierają od ciebie pieniądze i kupują dużą liczbę różnych akcji i dają nam wszystkie dochody, z wyjątkiem opłat za usługi.

Teoretycznie zarządzający funduszami są rodzajem „pro”, którzy robią tylko to, co zarabiają. Ale teoria i praktyka różnią się, większość funduszy nie przynosi dochodów wyższych niż średnia. Jednak niektóre z nich mogą być przydatne dla tych, którzy nie chcą inwestować, ale chcą, aby jego pieniądze działały.

Fundusze nie muszą kupować akcji, istnieje również ogromny wybór funduszy, które kupują obligacje różnych (emitentów), a nawet inwestują w nieruchomości, tak zwane Real Estate Investment Trusts (REIT), kupując je lub wynajmując.

ETF: Istnieje ogromna różnica między funduszami inwestycyjnymi a ETF w ich wdrażaniu, co znacząco wpływa na wielkość prowizji i innych niuansów. Te ostatnie są bardziej jak firmy i sprzedają swoje akcje, tak jak każda inna firma.

Wszystko, co musisz teraz wiedzieć, to fakt, że fundusze wspólnego inwestowania i fundusze ETF są niezbędnym i użytecznym narzędziem dla każdego inwestora, który pozwala inwestować w bezpieczniejszy sposób. Właśnie to każdy powinien zacząć na swojej drodze do inwestowania.

Jak kupować i sprzedawać papiery wartościowe

Aby zacząć inwestować, musisz poczynić pewne przygotowania, ale sama procedura nie jest zbyt skomplikowana. Po pierwsze, warto wiedzieć, że inwestorzy indywidualni (jesteśmy z Tobą) nie mogą po prostu przyjść na giełdę i kupić ich jak w sklepie. Aby to zrobić, istnieją niektórzy pośrednicy – brokerzy (brokerzy), którzy działają jako pośrednicy w zakupie / sprzedaży papierów wartościowych.

Czasami mogą być prawdziwymi żywymi pośrednikami, ale w dzisiejszym świecie są to systemy online, w których sami dokonujemy wszystkich zakupów i sprzedaży, a system pełni rolę brokera.

Aby to zrobić, musisz najpierw utworzyć konto maklerskie i przejść pewne formalności rejestracyjne, które będą wymagać danych paszportowych, adresu itp.

W przypadku systemów internetowych kupowanie i sprzedawanie odbywa się natychmiast, a wyglądają nawet łatwiej niż kupowanie towarów w sklepie internetowym. A wszystko to – jesteś właścicielem papierów wartościowych.

Ryzyko inwestowania w papiery wartościowe

Głównym problemem inwestowania nie jest „jak kupować?”, Ale przede wszystkim „co kupować?”. Ogólnie rzecz biorąc, sama natura rynku papierów wartościowych jest taka, że  nie ma jednej recepty na sukces, ale istnieje wiele przepisów na pozbycie się pieniędzy.

Zapasy: Głównym ryzykiem inwestowania w papiery wartościowe jest częściowa lub całkowita utrata zainwestowanych pieniędzy. Ceny akcji mogą się bardzo zmieniać, a czasem te fluktuacje nie mają nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Czasami firmy mogą całkowicie zbankrutować, co spowoduje całkowitą lub prawie całkowitą utratę wartości inwestycji.

Obligacje: Obligacje są nieco bardziej stabilne, a ich ceny mogą się nie zmieniać. Jedynym ryzykiem dla obligacji jest to, że nie są niespłacone. Jeśli nie idzie dobrze z firmą emitenta, może ona zawiesić spłatę odsetek od obligacji lub w ogóle nie spłacić swojego zadłużenia. Warto zauważyć, że pożyczkobiorcy po prostu nie uciekają się do takich „sztuczek”, ponieważ po jednym braku spłaty pożyczki mogą być niezwykle trudne.

Fundusze inwestycyjne i fundusze ETF: ryzyko w przypadku funduszy inwestycyjnych jest takie samo jak w przypadku akcji lub obligacji. Wszystko zależy od tego, w jakie rodzaje aktywów inwestuje sam fundusz i jak to robi. Aby to zrobić, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób fundusze przyciągają nowych klientów. Popularność funduszy zależy od ich wyników w przeszłości. Jeśli fundusz nie zarabia z roku na rok lub zarabia mniej niż inny fundusz, ludzie niechętnie kupują jego akcje. Z drugiej strony, jeśli fundusz zarabia znacznie lepiej niż inne, wówczas będzie więcej osób chętnych do inwestowania. Dlatego zarządzający funduszami inwestycyjnymi często zdarzają się ryzykownymi inwestycjami i nieprzestrzeganiem wielu zasad w celu uzyskania lepszych wyników. (w końcu ich nagrody często zależą od tego).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *